EN | CZ 

Kázání 2025-06-15 - Zdeněk Eberle

17. Června 2025

Kázání Lochotín - neděle „Trojiční“ – 15.6.2025

Ž 8; Př 8,1-4.22-31; Ř 5,1-5;J 16,12-15 „Neuč se; život tě naučí.“

Dnes je neděle svaté Trojice. Ani jsem při přípravě kázání nemusel moc přemýšlet, abych to uzavřel tím, že o podstatě Boží Trojice kázat nebudu, protože tomu nerozumím. Tedy: ne že bych nemohl pohovořit o Trojici tak, jak jsme už o tom slyšeli jistě vícekrát. Chcete-li, pusťte na YouTube nějaké kázání na dnešní evangelijní text, a třeba se něco nového dozvíte; nebo také ne. Bůh ve třech osobách. Chápete to? Já to chápu tak, jak jsem se to učil v dogmatice, ale spíš tomu věřím, než abych to chápal. Ale kvůli tomu nemusíme dneska už teď jít domů. Otázka Trojice patří do teologie.

Je tu nějaký teolog? Teologie je učení o Bohu a já doufám, že o Bohu přemýšlíte. Encyklopedický slovník Bible nás poučí, že první „teologií“ biblického člověka je naslouchání Bohu a hovor s ním (modlitba), ale také zodpovědný život před ním. Dochází ovšem také k výkladu zkušenosti s Bohem a k úvahám o Božím působení a bytí. Už Starý zákon je plný teologie a o Novém zákonu ani nemluvím. Je to, samozřejmě, teologie nesystematická. A já doufám, že určitě velká řada z vás pociťuje alespoň občas se dozvědět o Pánu Bohu samotném, o sobě a o Božím jednání s námi něco víc a pokouší se to opatřit také někde jinde než v neděli dopoledne v kostele.

Ale přístup kohokoliv z nás může být i jiný. Buď má dojem, že se nepotřebuje učit; a to je, dovolte mi to říct jednoduše, malér. A vůbec nezáleží na věku. Jakmile přestanete mít pocit, že se nemusíte nic učit (teď myslím obecně), vypadá to, že jste vzdali i všechny výzvy života. Ale dojem, že víte vše – to není asi dnes případ nikoho, kdo vzdává své učení. A nejde jen o současné výzvy ohledně komunikačních technologií, ale myslím na vzdělávání obecně a především na vzdělávání se jako křesťanů, jako Božích dětí, které chtějí svému nebeskému Otci a Pánu Ježíši rozumět. Jde vám o to? Dnes tedy trochu ohledně osoby Ducha svatého.

Mnohokrát jsem říkal, že jsem vděčný, že život v církvi mi prodloužil mládí, protože po mne vyžadoval neustálé vzdělávání. No, moc tomu nedával, ale jsem přece jen byl nucen průběžně něco v této oblasti dělat nebo se nutit sám. Nutíte se také? Dáváte si nějaké výzvy nebo na výzvy, které přijdou za vámi, odpovídáte proaktivně? (Nejvíce v mé aktivní službě mi dávaly přípravy biblických hodin, i když jsem se často o svou přípravu nemohl rozdělit s více lidmi.)

Jsou křesťané, kteří se uchopili verše 13 ze čteného oddílu Janova evangelia tak, že nemusí nic dělat a čekají, až je Duch pravdy uvede do veškeré pravdy. Až to na ně prostě „spadne“. Domnívám se, že je to dětinská vize. Dovolte mi říct, proč.

Máte dojem, že Pán Ježíš byl bez vzdělání?Že ho hebrejsky naučil Duch svatý? Ježíš přece doma mluvil aramejsky, že? Hebrejsky se musel naučit v synagoze jako ostatní kluci – jeho vrstevníci. (Nebo ho učil Josef), Ovšem to, že uvedl v úžas jeruzalémské rabíny, to už byla práce Ducha svatého.

A co učedníci? Byli mezi nimi jistě vzdělaní, ale co ti, podle našeho dojmu, nevzdělaní? Jako židé měli jistě triviální vzdělání, na které navázal Pán Ježíš ve svém speciálním asi pětisemestrovém kurzu pro své učedníky. A na toto studium navázal Duch svatý. O apoštolu Pavlovi je zbytečné hovořit, že? Nepochybuji o tom, že si jej Pán Ježíš vyvolil mj. také proto, že měl špičkové vzdělání v teologii a Duch svatý si jej použil jako špičkového teologa prvotní církve.

Mám takovou soukromou teorii o tom, jak s Duchem svatým lze spolupracovat a tím čekat, že nás uvede do „veškeré pravdy“. Mám před očima stavební parcelu, na které moji rodiče v letech 1957 až 58 postavili dům. Tu stavební parcelu nejdříve koupili, pak ji oplotili, měla taková provizorní vrata. Domluvili se s tesařem, a on jim na určeném místě postavil pěknou stavební boudu (opravdu pěknou; později sloužila jako druhá garáž). A pak to začalo: začal se na prostranství a do stavební boudy navážet stavební materiál. Ne všechen; to by se nevešel. Nejprve lomový kámen, písek, cihly, tvárnice, do boudy cement, hasilo se vápno, objevilo se tam železo, řezivo, atd. A pak to začalo: tatínek s pomocníky vykopal podle značek základy, přišli zedníci (ti si přinesli jen své nářadí) a začaly růst zdi sklepů, pak se betonovala podlaha přízemí, zedníci postavili přízemí, atd., až do zimy byl dům pod střechou. Pak do stavební boudy kupovali rodiče, jak měli peníze, jiný materiál: pro vnitřní instalace, pro ústřední topení a druhý rok na podzim jsme tam už bydleli. V té době to nebylo tak, že by přijela nějaká firma a přivezla si sebou vše potřebné pro dodání zakázky. (Takové firmy možná také byly, ale moji rodiče na to neměli dost peněz.)

Jistě už víte, proč vás tak zdržuji něčím, co bylo skoro před 70 lety: Duch svatý nás obvykle neopatřuje počítači, knihami, skripty, ba ani ne Biblí. Tento „stavební“ materiál si opatřujeme sami. Opatřujeme si jej na různých vyučováních, konferencích, na biblických hodinách, v knihkupectvích, když je nejhůř, tak i na bohoslužbách L. Přátelé, zřejmě většinou ani netušíte, jak to bylo s magnetofonovými kazetami a knihami (včetně Biblí!!!!) za předchozího režimu. A víte, že ani nemám dojem, že by dostatek vyučovacích pomůcek nás nějak zásadně negativně ovlivnil? Dovedete si představit dvousetstránkové knihy opisované na psacím stroji šestkrát průklepem? Důležité totiž je, zdali se vůbec chceme nechat uvést do veškeré pravdy!! No jistě, chtění nestačí, ale podmiňuje to.

A ještě něco: jistě na to čekáte, pokud jsem vás ještě neuspal. Jde o čas. Čekáte, až vám Duch svatý opatří nějaký čas, ve kterém vás bude uvádět do veškeré pravdy a oznámí vám, co má přijít? Čas je zřejmě (po lásce) ta nejvzácnější komodita současnosti. Tak mi, prosím, dejte vědět, až vám Duch svatý ten čas opatří. Já netvrdím, že Duch svatý nemá nějaké „páky“, kterými by nás pohnul k vyhrazení času. Ale nakonec to musíme každý sám udělat za sebe. Rozhodnout se pro to.

Tak co máte za materiál na té své pomyslné duševně-duchovní „stavební“ parcele? Co z toho může Duch svatý postavit ve vašem životě?Máte alespoň tu stavební boudu? A nebydlíte náhodou v ní, zatímco Duch svatý nemá z čeho stavět?

Víte, že každý z nás může být úspěšným teologem? To když svoji modlitbu nezjednodušíme jen na naše mluvení a budeme žít svoje životy před Pánem Bohem odpovědně. A víte jak na to? Nechci vás moc zneklidnit, ale třeba úplně všechno vám jasné není. Tak tu svojí otázku nezameťte pod koberec životních starostí a zakousněte se do toho.Jsem hluboce přesvědčený, že základ „snášení materiálu“ pro Ducha svatého je čtení (či poslech) Bible. A dovolte mi říct, že si o tom u nás, ve farnosti, nedělám iluze. Nevím, jaké máte zkušenosti ze čtení Bible, odkud čekáme hlas Ducha svatého. Vím, že podle posledního duchovního profilu sboru z roku 2010 není ve vzorku 30 lidí hodnocení čtení Bible dobré a protože to ovlivňuje zcela zásadně zbožnost sboru, vycházela nám v letech 2005, 2006 a 2010 zbožnost sboru jako nejhorší (2010 druhá nejhorší).

Proč jsme takoví, že nepotřebujeme číst Bibli? (Jsou mezi námi, samozřejmě, výjimky, kteří potřebují od Bible vyhánět.) Myslím, že jednou z příčin, proč nepotřebujeme (necítíme potřebu) číst Bibli, je sám důvod, proč bychom ji měli číst. Měli bychom si to čestně zodpovědět. Jinak se nepohneme dál.

Pokud chcete číst Bibli kvůli tomu, abyste se dozvěděli, co jste ještě nečetli a nevěděli, tak vám to vydrží, dejme tomu, rok nebo dva. Pak budete mít Bibli přečtenou, v zásadě si budete pamatovat všechny příběhy a můžete je vyprávět svým dětem nebo dětem na besídce.

Ale vy potřebujete číst znovu (a nově) všechna povzbuzení pro váš vztah s Bohem. Třeba i ten oddíl, který jsme slyšeli v dnešním čtení, kdy personifikovaná moudrost „láká“ na Boží cesty. Velice trefně jsem to slyšel v 1. dílu 3. série seriálu The Chosen (Vyvolení). Jan Křtitel tam říká svému bývalému učedníkovi Ondřejovi, když ho Ondřej přišel navštívit ve vězení: „Ondřeji, v tom všem, co (Ježíš) řekl tisícům lidí, bylo něco jen pro Tebe. O tom, čím si procházíš. Vždy to tam je. Co to bylo? Co ti utkvělo v paměti?“ Přátelé, kvůli tomu čteme bibli. Kvůli tomu musím číst bibli. Nejen kvůli tomu, abych si mohl připravit kázání nebo biblickou… Náš život pořád plyne, novými situacemi, novými výzvami, novými těžkostmi, novými radostmi. Každý náš den, týden, měsíc a rok jsou originály. Proto je dobré si při čtení Bible klást alespoň základní 3 otázky: Co oddíl říká o Bohu, co říká o člověku a co o vztahu mezi Bohem a člověkem? Hledejte se v příbězích bible.

Prosím, nečekejte na krize, které vás „donutí“ pátrat po Bohu. Možná, že v takových situacích vás to, pokud nebude pozdě, povede spíš k modlitbě a modlitebnímu dohadování se s Bohem.

Jak k vám bude moci Duch svatý mluvit, když nebudete číst slova Duchem svatým inspirovaná?

Dnešní „trojiční“ neděli jsem zjednodušil na jednu větu z evangelia. Jestliže jsme ale poznali Boží lásku a uvěřili v to, že nás Pán Ježíš zachránil, máme jít dál. Když nám Duch svatý Boží lásku ukázal a daroval nám víru v ukřižovaného a vzkříšeného Ježíše, chce nás na té další cestě vést a spolupracovat s námi.

Ten nadpis dnešního kázání, který jsem si vypůjčil asi ze 46 let starého televizního seriálu, není pravda. Není to život, kdo tě má učit systémem „pokus – omyl“, ale Duch svatý, pokud máš to správné východisko a naplníš své odhodlání.

Amen.

Slovo vyslání: „Moudrost říká: Šťastni jsou ti, kdo se drží na mých cestách.“ Př 8,32b SNC

Požehnání: Kéž vás provází milost našeho Pána Ježíše Krista. Boží láska a jeho svatý Duch ať vás naplňují.“ 2K 13,13

Telefon | +420 774 354 374

Email | lochotin@umc.cz

Ukázat na mapách | Přejít na Facebook

Adresa: Bolevecká náves 2016 / 2 | 323 00 Plzeň

Bankovní spojení: Fio banka a.s., 2800133169/2010

Přihlášení

IČ | 66365988

© 2025 ECM Plzeň 1 - Lochotín