EN | CZ 

Kázání 2021-01-17

19. Ledna 2021

Kázání na Lochotíně, neděle 17. ledna 2021 (pro kázání na aplikaci Teams v době koronavirové)

Ž 139,23-24; 1S 3,1-20; J 1,43–51; Ž 139,1-18,23-24 Osobním společenstvím s Bohem vše začíná

Bratři a sestry, přátelé, mrzí mne, že mne nevidíte, když jste na to zvyklí; je to proto, že nemáme doma tak dobré připojení, aby zvládlo od nás k vám obraz i zvuk. A kdyby mi najednou „padnul“ notebook, za chvilku se k vám vrátím. Počkejte, prosím, asi jednu minutku.

Asi to někdy děláváte také, sami nebo na skupince, že hledáte v liturgických textech nějaké spojitosti. A nepochybuji o tom, že nás přitom ovlivňuje vše, co zrovna prožíváme, jakou máme tu „duchovní“ optiku v té chvíli, co kolem děje a co se děje s námi.

Když jsem přemýšlel o textech na tuto neděli, vynechal jsem text z epištol. (Je to z 1K 6,12-20) Ne, že bychom ho nepotřebovali slyšet, ale někdy méně znamená více.

Přemýšlel jsem o tom, v čem je základ příběhu o malém Samuelovi a v čem ono povolání učedníků podle apoštola Jana. A není těžké přijít na nějakou odpověď. Jednu vám nabízím a toho se budu dnes držet: je to osobní vztah s Bohem, chcete-li, tak s Ježíšem. Ale obojí nejde bez služby Ducha svatého.

Žalm 139 je jeden z mých nejoblíbenějších. Pracovně jsem si ho před několika desítkami let nazval „Pod rentgenem“. Často se vykládá jako text o Boží vševědoucnosti. A je to pravda. Sami se občas přesvědčujeme, že Pán Bůh věděl už dávno o tom, co objevujeme teprve teď ohledně příběhů svých životů. Věřím, že i vy jste přesvědčeni, že on ví lépe než my, co nám prospívá a co škodí. A můžeme tak často prožívat oprávněně svoji malost. A v situacích, kdy narážíme na podivuhodné a nepochopitelné Boží vedení a uvědomujeme si svou malost, se v nás rodí víra. Lépe řečeno: důvěra. Důvěra na další kousek naší životní cesty. Potřebujeme to!!! Nemáme nikdy tolik důvěry najednou, aby nám vydržela až do smrti.

Jindy se žalm vykládá ve smyslu Boží všudypřítomnosti. To pro někoho může být v této době problém, protože naše doba je poznamenána ochranou osobních údajů. (Ale ještě jsem neslyšel, že by se s Bohem někdo v tomto smyslu soudil, když Pán Bůh někomu jiného zjeví něco o člověku, který potřebuje třeba uzdravit nebo vysvobodit.) Řada lidí před Bohem prchá a když zjistí, že to není možné, tak ho popírá. Prostě se tváří, že Bůh není. Líc toho celého je ovšem i to, že žádný člověk, především ten, kdo o to stojí, se Bohu neztratí. Vzpomeňte na Jonáše, který byl takovým křížencem věřícího a zároveň bázlivého člověka.

Jindy se žalm – podle jeho třetí části – vykládá ve smyslu Boží všemohoucnosti. (Jak si vážím divů, které konáš, Bože!) Moje stvoření, tvoje stvoření Bohem. Boží zásahy do dějin světa! A řekl bych s písní: Bůh už není v dálce, Kristus žije tady!!

Mne ale zaujala jediná věta: „Sotva procitnu, jsem s tebou.“ Ale vlastně také celý závěr žalmu: „Bože, zkoumej mě, ty znáš mé srdce, zkoušej mě, ty znáš můj neklid, hleď, zda jsem nesešel na cestu trápení, a po cestě věčnosti mě veď!“

A dostávám se tak k těm dvěma předchozím textům. Nejprve Samuel: Kdyby se nenaučil mít tak úzké společenství s Bohem, nenaučil by se znát Boží hlas. Dnešní text vypráví o Samuelových začátcích poznávání Božího hlasu. Na školkách před třiceti lety jsem o tom, jak znát Boží hlas, mluvil nějak takto: Když jsem celý podzim až do samých Vánoc projezdil po pracovních poradách po celé republice, občas jsem volal domů. Byla to doba, kdy se nám ani nesnilo o mobilech. A spojení nebývalo kdovíjak čisté. Ztrácelo se, sláblo, hlas byl často zkreslený, ale většinou jsem moc dobře věděl, že pořád mluvím s Danielou. Podle obsahu hovoru, intonace hlasu a způsobu řeči jsem věděl, že mluvím pořád s Danielou, která mne dobře zná, já znám ji a nekvalitní spojení nám nezabrání, abychom jeden i druhý správně nepochopili, o čem mluvíme. Tedy: až na výjimky… J Byli jsme v té době už nějakou tu dobu manželé a to nám pomáhalo.

Znáš dobře Boží hlas? No to je pak skvělé, protože si tě Bůh může použít, aniž by se rozcházelo jeho a tvoje mínění. To je pro tebe i tvou službu velice důležité.

A k Bohu nikdy nikdo nepřišel jinak, než že si ho Bůh či Ježíš povolal. Nikdo z nás nepřišel k Bohu tak, že „by se vybral ze svého středu“ a vetřel by se do jeho přízně nebo dokonce služby. To prostě nejde. Všichni, kdo se k němu hlásí, jsou ti, které si on sám povolal. A koho povolává, pak ho povolává především k intimnímu společenství, ze kterého pak člověk ke službě vychází, když si to Bůh nebo Ježíš přeje a zase se k němu vrací.

Chceš být pro sebe i druhé užitečný? Měj osobní trvalé společenství s Bohem a poznávej ho. Poznávej ho tak, jak on zná tebe. Ve tvém životě pak musí být skutečností, že „sotva procitneš, jsi s ním“. A bude pro Tebe dobrou a neodmyslitelnou prosbou prosba žalmisty: „Bože, zkoumej mě, ty znáš mé srdce, zkoušej mě, ty znáš můj neklid, hleď, zda jsem nesešel na cestu trápení, a po cestě věčnosti mě veď!“ A bude pro tebe potěšením mít společenství s Bohem, který je nejen všemohoucí, ale všechno ví také i o tobě a je stále s tebou. Nebudeš mít problém z toho, že Bůh zná nejen všechny tvé osobní údaje, ale ví i o tom, co máš až na dně duše. Pomůže ti to v modlitbách, protože mu nebudeš muset všechno podrobně vylíčit, pokud to tedy nebude důležité pro tebe samého, aby sis to například uvědomil ty sám. Můžeš si klidně ušetřit ty „informační“ modlitby, a také sáhodlouhé vysvětlování, co bys rád.

Nevím, jestli jste mne všichni doposlouchali až sem, když mne nevidíte. Nevím ani, kolik lidí z našeho společenství to poslouchá. Vidím jen, kdo je přihlášený do aplikace. Ale rád bych vás vyzval a tímto vás vyzývám, kdo jste to vyslechl až sem, ozvěte se mi, prosím. Budu za to vděčný. Budu vděčný i za to, v čem se mnou nesouhlasíte. To bude třeba pro mne i zvláštní bonus. V dnešní době není problém se mi ozvat. Mobil na mne máte, mailovou adresu také. Nepředpokládám, že by mi někdo psal dopis a házel ho do schránky. Napište třeba sms a já vám zavolám. Nemusíme nechat celý internet jen těm, kdo šíří klamné, falešné zprávy nebo šíří strach a paniku. A vůbec: mějte právě v této době dost místa pro Boží slovo a nedovolte, aby celá kapacita vaší „myslivny“ se zaplnila ohromným množstvím odpadků, že by to otrávilo vaší mysl, vířilo by to ve vaší hlavě a projevovalo by se to ve vaší řeči i činech. K tomu vám přeji hodně odvahy!!! Přeju vám k tomu správné užívání vaší vůle!!! No, a těším se na kontakty s vámi!! Ale víte, co si myslím? Že víc se na kontakty s vámi těší náš nebeský Otec a Pán Ježíš Kristus. Nezapomeňte, že těžké doby prověřují naše priority i naše vztahy. Myslím si, že tato doba je skvělou příležitostí mít intenzivní osobní společenství s Bohem. Tak kdy, když ne teď, že „sotva procitnete, jste s ním“?? Tato doba prověřuje, na kom jsi závislý. Jsi líný číst Bibli? Máš radši, když ti to převypráví nějaký člověk? Posuď to!! Neodpovídej rychle, ale pravdivě. Nepodceňuji společenství církve, to ne!! Ale kdo se nenaučí mít společenství s Bohem, který neklame, může prožít zklamání z lidí.

Amen.

Slovo vyslání: „Bože, zkoumej mě, ty znáš mé srdce, zkoušej mě, ty znáš můj neklid, hleď, zda jsem nesešel na cestu trápení, a po cestě věčnosti mě veď!“

Požehnání:Sám Bůh pokoje nechť vás cele posvětí a zachová vašeho ducha, duši i tělo bez úrazu a poskvrny do příchodu našeho Pána Ježíše Krista. Věrný je ten, který vás povolal; on to také učiní. Milost našeho Pána Ježíše Krista buď s vámi. (Podle 1 Te 5,23nn) Amen.

Tak se těším, že si zavoláme nebo napíšeme!!!

Telefon | +420 774 354 374

Email | lochotin@umc.cz

Ukázat na mapách | Přejít na Facebook

Adresa: Bolevecká náves 2016 / 2 | 323 00 Plzeň

Bankovní spojení: Fio banka a.s., 2800133169/2010

Přihlášení

IČ | 66365988

© 2025 ECM Plzeň 1 - Lochotín