Čtení Mt 28,16-20
„Nejlepší ze všeho je, že Bůh je s námi.“ █ Řekl, než odešel z pozemského života kdo…? John Wesley, který stál u počátku metodistického hnutí v 18. století v Anglii a 17.6. to bude 320 let, co se narodil. █
Poslední oddílek Matoušova evangelia je také věnovaný poslední řeči Pána Ježíše, než fyzicky odešel. Evangelista nás nenechává na pochybách - Po vzkříšení jsou to nejprve ženy, které slyší od andělů: „Jděte povědět učedníkům, že byl vzkříšen.“ █ Pak jim podobnou výzvu sdělí Ježíš: „Jděte a oznamte mým bratřím, aby šli do Galilee, tam mě uvidí.“ █ A do třetice „Jděte…“ uslyší samotní učedníci, když se s nimi Pán Ježíš loučí na jedné nejmenované hoře v Galilei. Jako by to pisatel zvláštním způsobem podtrhoval – jděte…, jděte…, jděte… █
Zastavme se na chvíli u osoby samotného Pána Ježíše, který tuto výzvu dává. Boží syn sestoupil na zem █, v podobě člověka zde prožil asi 33 let. Už za svého působení tady na zemi měl moc odpouštět hříchy (Mt 9,6), moc nad nečistými duchy, moc uzdravovat každou nemoc i každou slabost (Mt 10,1). Umírá za hříchy každého člověka a je vzkříšený. Dostává od Nebeského Otce veškerou moc. Nejen pro pozemské věci, ale i pro ty nebeské. Chystá se odejít ze světa, ale ještě naposledy se setkává se svými učedníky. S těmi, které po dobu tří let vyučoval, žil, ukazoval, vysílal, připravoval -> aby byli schopni získávat další učedníky, křtít je a vyučovat. To, co tomu má předcházet je JÍT. Proto jim říká JDĚTE.
JDĚTE █ za lidmi. Na rozcestí. Do vesnic a městeček. K dalším národům. Možná vnímá někdo z vás - povolání jít do zahraničí ke všem národům, nebo jenom do sousedního města (Horšák?) nebo do sousední čtvrti (Vinice?) nebo v místě tvého bydliště začít vytvářet společenství Božího lidu? Dej vědět staršovstvu. Chceme to zkoumat a podpořit Tě. Ne každý je ale povolaný za misionáře nebo apoštola. Možná to slovo „Jdi“ znamená prostě Jednej Jako Ježíš, nezůstaň na jednom místě = usazený, spokojený, zpohodlnělý. Buď citlivý a naladěný na vysílání a vysílání Ducha svatého. Možná budeš muset překonat překážky, které ti ve svědectví brání (článek na stolku). Možná bude dobré, když absolvuješ nějaký kurz (Mosty k lidem █, Kurz duchovních darů) nebo uvítáš pomůcku, která Ti pomůže na nic důležitého nezapomenout, když chceš druhým povědět evangelium. (Ruka, Knížka beze slov)
Možná to „Jdi“ ve tvém případě je více o jiném chování než o správných slovech. █ Jako tehdy u onoho mladého manažera… (příběh Jablka na letišti)
A možná to je jednoduše o tom, že máme zvát. (█ Graf: About Three-in-Ten U.S. Adults Are Now Religiously Unaffiliated | Pew Research Center) Toto jsou výsledky statistik v USA, kde za poslední roky klesá počet dospělých křesťanů. Jiné statistiky z r. 2012 říkají, že 48 % protestantů USA v posledním půlroce nikoho nepozvalo do na bohoslužbu nebo sborovou akci (Churchgoers Believe in Sharing Faith, Most Never Do - Lifeway Research) Uvědomil jsem si, že nepočítaje Noc kostelů a dětské kluby vlastně nezvu na bohoslužby! Pokud nebudeme zvát, nepůjdeme za lidmi, nebudeme je získávat – oni pravděpodobně těžko přijdou sami od sebe.
█ (obr.) Křivka sboru. Kde si myslíte, že jako sbor jsme?
Představme si situaci, kdy 1. stávající členové úplně přestanou zvát na bohoslužbu a církevní akce, 2. nečlenové, hosté, příznivci a sympatizanti přestanou přicházet (protože samotným se jim nechce a nikdo se nenabízí, že by je doprovodil) a zároveň 3. členové budou až do smrti věrní slibu, který dali při křtu – že zůstanou členy ECM. Co by se stalo? Sbor by postupně stárnul. A za předpokladu, že by nejdéle žili nejmladší členové (křtěnci z minulé neděle), po smrti všech ostatních by za 80 let tvořili sbor jenom Tomík, Danda a Anička s Terezkou. Až by i oni umřeli, by přestal existovat i sbor.
Ale Pán Ježíš nechce, aby církev končila. Jděte… █
Před koncem dnešního kázání se ještě chci zmínit o jednom prvku, který by mohl doprovázet vaše svědectví a možná celý život. Nedávno jsem četl od Beara Grillse (kniha Průvodce přežitím) povzbuzení k nadšení: „Entuziasmus je velice často tím nejdůležitějším rozdílovým faktorem: podrží vás v těžkých časech, povzbudí lidi kolem vás, je totálně nakažlivý a rychle se mění na zvyk!“ Nadšení je jedna z klíčových vlastností, které u svých uchazečů vyhledávají ti chytřejší zaměstnavatelé. Představte si pohovor s kandidátem, který vám řekne, že rád brzy vstává, nejraději je první v práci, miluje, když může lidem zlepšit den úsměvem nebo uvařit kolegům na rozjezd šálek čaje. A že jediné, po čem touží, je příležitost ukázat vám, jak tvrdě dokáže pracovat a že umí udělat vždycky něco navíc. (str. 30) To je přece také druh svědectví!
█ To ale znamená ho v první řadě sami mít naučené, ne? Kolik veršů byste dali zpaměti bez chyby i s biblickým odkazem? Možná je na čase udělat rozhodnutí každý týden se perfektně naučit jeden biblický verš. Můžeme to spojit s rozhodnutím každý týden říci jednomu člověku o Ježíši a pozvat ho na bohoslužby. Ježíš nás k tomu pověřuje a █ slibuje, že bude s námi. Amen.