Promítneme si tři fotografie ze tří filmových pohádek – uhodnete, z jakých jsou filmů a co mají společné? 0 0 0
0 PÁN PŘIJDE. O jakého Pána se jedná? Prosím vás, je tady někdo, kdo dnes nepřišel? (pauza na přemýšlení) Upřesním otázku – Kdo neprošel vstupní branou a je zde? (pauza) Např. děti, které tu přespali dnes nepřišli nebo Boží Duch už je zde a Pán Ježíš vlastně také. Co to tedy je za příchod, na který čekáme a který si připomínáme?
Když Bůh stvořil svět tak po první neposlušnosti Adama a Evy slíbil příchod Zachránce. Tedy kdybychom si tady udělali časovou osu tak u okna bude KDYSI pak ABRAHAM cca 2000 př.n.l., pak VYVEDENÍ cca 1300 př.n.l., NULA – celou tu dobu Izraelci od Adama s Evou čekali. Občas nějaký prorok promluvil, potvrdil slib Zachránce a…? Pán Ježíš se narodil. Zhruba v 7-4 př.n.l. Takže to není příchod, na který teď církev čeká, ten už máme za sebou – kolik let? Zhruba 2000 let. Ježíšovo narození v Betlémě si připomínáme o Vánocích. Že Pán přijde se týká nikoli jeho prvního příchodu před 2000 lety, ale jeho druhého předpovídaného příchodu, který nastane… kdy? To nikdo neví ani nemůže vědět. Brzy.
Vsuvka: Dveře. Stojí za dveřmi. Kdykoli může vzít za kliku a otevřít.
0 TRPĚLIVĚ ČEKEJTE. Zdeněk před 14 dny mluvil tady z kazatelny o bdění. Neusnout. Nehněvat se, když to nebude hned. Trpělivý je řecky makrothymia, což je slepenec makros = dlouhý, vzdálený a thymus = vznětlivost, hněv. Tedy jako daleký od hněvu. Dalo by se přeložit i
Trpělivost podle Jakuba (Jakub 5:7-11) « Sbor Církve adventistů 7. dne Sokolov (casd.cz)
(Strong's Greek: 3115. μακροθυμία (makrothumia) -- patience, long-suffering (biblehub.com))
0 obrázek deště Pisatel Jakub tady jako příklad uvádí hospodáře, který čeká na úrodu. Ví, že přijde ranný a pozdní déšť a potom bude čas na sklizeň. Něco bude předcházet, podle toho pozná, že se to blíží. Je trpělivý. Nesnaží se to urychlit. Čeká správně. Nevzdává to. Ve scénce jsme viděli různé způsoby čekání.
0 Vsuvka: 1-2-3-4 s cajonem?
Vsuvka: Co lze všechno posilovat? (bicepsy, tricepsy, zádové svaly, šíjové…)
Dlouhým čekáním zemdlívá srdce (Př 13,12), možná i proto píše Jakub „posilněte svá srdce“. Když jsem přemýšlel, jak posilovat srdce
0 obrázek srdce, napadly mne 4 základní způsoby
0 4. SLYŠENÍ, VIDĚNÍ A ZVĚSTOVÁNÍ je další způsob posilování srdce, který je zmíněn na více místech v Bibli. S tímto poslal Pán Ježíš ujistit Jana Křtitele: „Jděte, zvěstujte Janovi co vidíte a slyšíte.“ (Mt 11,4) Jakub nám to tady říká také: „Slyšeli jste o Jobově vytrvalosti a viděli jste, co pro něj nakonec Pán připravil“ (Jk 5,11 B21) (Další místa Iz 64,3 / Zj 22,8 / Sk 8,6). Slyšet Boží slovo nestačí. Právě Jakub nás povzbuzuje i k činům. Chtít vidět. Zvěstovat. Zvěstovat co?
0 obrázek jeslí s Golgotou že Ježíš podle zaslíbení přišel – narodil se jako dítě – Boží Syn. Jako dospělý zemřel a vstal, abychom mohli mít věčný život. A sám předpověděl, že přijde podruhé.
A proč je posilování našeho srdce tak důležité pro příchod Pána Ježíše? Apoštol Pavel píše Tesalonickým: „ať Pán posílí vaše srdce, abyste byli bezúhonní a svatí před Bohem, naším Otcem, až přijde náš Pán Ježíš se všemi svými svatými“ (1Te 3,13)
0 PÁN PŘIJDE. TRPĚLIVĚ ČEKEJME NA PÁNŮV PŘÍCHOD. BEZ ROZPTYLOVÁNÍ, ALE SE SOUSTŘEDĚNÍM.
Amen.